Nemačke kompanije realizovale su tokom ove godine pet investicija u Srbiji, sa učešćem od pet odsto na ukupno uloženi kapital, saopšteno je na seminaru u organizaciji VIP fonda. Na skupu se moglo čuti da će u najvećim gradovima Francuske biti predstavljeni investicioni potencijali Srbije, odnosno da potpisani sporazumi sa ruskim privrednim komorama nisu dovoljno iskorišteni. Sve veće interesovanje za naše tržište pokazuju i kompanije iz Azerbejdžana, jedne od vodećih rastućih ekonomija u svetu, poručeno je na skupu. Direktor Delegacije nemačke privrede u Srbiji Martin Knap izjaviom je danas da je učešće nemačkog kapitala u srpskoj privredi znatno manje nego u nekim drugim zemljama. Knap je na seminaru "Mogućnost saradnje lokalnih samouprava i stranih privrednih komora", u organizaciji VIP Fonda, rekao da je 2013. godine od oko 40 velikih kompanija koje su došle, samo pet iz Nemačke, sa kapitalom od pet odsto u odnosu na ukupni kapital tih projekata.
Nemačke kompanije realizovale su tokom ove godine pet investicija u Srbiji, sa učešćem od pet odsto na ukupno uloženi kapital, saopšteno je na seminaru u organizaciji VIP fonda.
Na skupu se moglo čuti da će u najvećim gradovima Francuske biti predstavljeni investicioni potencijali Srbije, odnosno da potpisani sporazumi sa ruskim privrednim komorama nisu dovoljno iskorišteni. Sve veće interesovanje za naše tržište pokazuju i kompanije iz Azerbejdžana, jedne od vodećih rastućih ekonomija u svetu, poručeno je na skupu.
Direktor Delegacije nemačke privrede u Srbiji Martin Knap izjaviom je danas da je učešće nemačkog kapitala u srpskoj privredi znatno manje nego u nekim drugim zemljama.
Knap je na seminaru "Mogućnost saradnje lokalnih samouprava i stranih privrednih komora", u organizaciji VIP Fonda, rekao da je 2013. godine od oko 40 velikih kompanija koje su došle, samo pet iz Nemačke, sa kapitalom od pet odsto u odnosu na ukupni kapital tih projekata.
"Mislim da je razlog za manje učešće Nemačke u tome što jezgro nemačke privrede čine srednja preduzeća koja su se devedesetih godina suočila sa porastom cene radne snage, zbog čega je veliki broj njih investirao u druge zemlje. Srbija je u tom periodu prolazila kroz teške probleme i nije učestvovala u toj preraspodi nemačkog kapitala. U poslednjoj deceniji je oko 30 nemačkih kompanija došlo u Srbiju i zaposlilo oko 14.000 ljudi", rekao je Knap.
On je istakao da je kroz razgovor sa nemačkim kompanijama koje posluju u Srbiji, saznao da su one vrlo zadovoljne poslovanjem i da gotovo sve planiraju neke reinvesticije.
"Mi radimo sve što možemo, i mislim da će uskoro doći do promene i već su nam se javile neke kompanije koje imaju pogone u Kini, gde je jeftina radna snaga, ali iz koje transport robe traje dugo i zato je Srbija zanimljiva, jer se nalazi blizu srca Evrope", kazao je Knap.
Direktorka Francusko-srpske privredne komore Sanja Ivanić je rekla da u Srbiji trenutno ima 90 francuskih kompanija koje su zaposlile oko 10.000 ljudi.
"Naš posao je, izmeđju ostalog, i da informišemo francuske kompanije o mogućnostima investiranja u Srbiji. Planirali smo da u 2014. godini održimo niz konferencija u šest velikih gradova Francuske, na kojima ćemo predstavljati investicione potencijale Srbije i bilo bi nam važno da imamo komunikaciju sa opštinama kako bismo znali sa kakvim lokacijama raspolažu", rekla je Ivanić.
Predstavnik Trgovinsko-industrijske komore Ruske federacije Vladimir Grišin je rekao da su ruske kompanije najviše zainteresovane za sektor energetike, poljoprivredu, mašinsku industriju, preradu drveta i turizam. On je napomenuo da Srbija i Rusija imaju potpisanih 19 sporazuma na nivou regionalnih privrednih komora, ali da to nije dovoljno iskorišćeno i da bi trebalo iz samih regiona da bude više inicijative.
Izvršna direktorka Srpsko-azerbejdžanske privredne komore Natalia Popesku je rekla da je jedna od vodećih rastućih ekonomija u svetu zainteresovana za Srbiju, naročito za poljoprivredu, prehrambenu industriju, zdravstveni turizam i ugostiteljstvo. "U pitanju su uglavnom manje investicije od nekoliko miliona evra, ali ima i velikih kompanija koje traže nova tržišta", rekla je ona.
Šef Ekonomsko-trgovinskog odeljenja ambasade Slovačke Jan Štark rekao je da ta zemlja trenutno po visini investicija u Srbiji zauzima 18 mesto, sa ukupno 111,8 miliona evra investicija u periodu od 2000. do 2010. godine.
Direktor VIP Fonda Aleksandar Stojkov je rekao da je cilj tog fonda da omogući lokalnim samoupravama da stupe u direktan kontakt sa stranim privrednim komorama. "Iz našeg iskustva znamo da su one prva instanca kojoj se obraćaju strane kompanije koje su zainteresovane za investiranje u drugim zemljama. Veliki broj upita dolazi nam upravo od njih i od stranih ambasada, a ta saradnja je važna i zbog brige o postojećim investitorima, što je veoma važno u današenje vreme krize", rekao je Stojkov.
Današnji skup u Vrdniku okupio je oko 70 učesnika iz lokalnih samouprava iz Vojvodine i domaćih kompanija. Ovo je bio 27. modul seminara koje VIP fond organizuje za lokalne samouprave u Vojvodini od 2006. godine.